Keď víla stretla Martina

Autor: Iveta Rajtáková | 12.11.2012 o 7:34 | (upravené 26.11.2012 o 7:27) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  657x

           Krátky príbeh o krátkom stretnutí. A o tom, že niektoré otázky sú premocnými zaklínadlami, ktoré nás bezpečne ochránia pred sivou prázdnotou sveta, o ktorom si naivne myslíme, že je jediný skutočný. 

Je jedenásteho novembra a muž, ako býva jeho zvykom v nedeľné dopoludnie, sa  vybral so svojím priateľom na prechádzku. Idú mlčky, muž zavše prehodí niekoľko slov. Jeho priateľ neodpovedá, len kedy-tedy pokýva bielou hlavou. A pretože hlavu má veľkú, jeho rozvážne prikyvovanie pôsobí patrične dôstojne. Tak idú v dokonalom súzvuku, muž a jeho kôň.  

          Na lesnej ceste pred nimi sa zrazu vynorí iná dvojica. Mladý muž a malé, možno štvorročné dievčatko. Otec a dcéra. Zjavne si majú čo povedať. Najmä malá slečna šteboce takmer bez prestania. Keď míňajú podstatne mĺkvejšiu dvojicu, dievčatko zrazu spozornie a opýta sa svojho otca so všetkou vážnosťou, ktorú si položená otázka zasluhuje:

          „Ocko, toto je Martin na bielom koni?"

          Mužovi na koni, vo svojej podstate racionálnemu typu, v prvej chvíli ani len nenapadne, že sa práve stal súčasťou zázračného sveta, v ktorom žijú víly a draky, trpaslíci aj obri. No pretože ešte nie je pre ten svet úplne stratený, vzápätí pochopí a na tvári sa mu rozhostí ten zvláštny úsmev zasvätených. A neopúšťa ho veľmi, veľmi dlho. Nič na tom nezmení ani zanedbateľný fakt, že muž sa v skutočnosti volá Juraj, a jeho naozajstným životným poslaním nie je jedenásteho novembra sprevádzať na tento svet prvé vločky snehu, ale boj s drakmi...     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?