Stravný lístok

Autor: Iveta Rajtáková | 20.2.2011 o 9:37 | Karma článku: 13,32 | Prečítané:  2330x

                                  Krátky príbeh o tom, ako niekedy dostávame najviac práve vtedy, keď dávame. Alebo aj o tom, že ani odpudivými silami sa netreba nechať odpudiť.      

                               Sobotné popoludnie. Hlavná ulica v Košiciach je takmer ľudoprázdna. Len všadeprítomný košický vietor a zopár osamelcov ponáhľajúcich sa odkiaľsi kamsi. Oproti sebe sa blížia traja ľudia.

                             Jeden z nich, na prvý pohľad netrpí núdzou. Pohybuje sa po svete  chránený silovým poľom vlastnej zachmúrenosti. To bezpečne odpudí každého, kto by sa k nemu chcel priblížiť. Druhý - drobný v chatrnom oblečení, držiaci za ruku asi päťročné dieťa. Zjavne odišiel zo školy ešte predtým, než by sa na fyzike mohol o silových poliach niečo naučiť. Preto nevie, že by sa im mal vyhýbať. Ako sa blížia k sebe, človek s dieťaťom viditeľne zabočí smerom k zachmúrenému. Ten v okamihu pochopí. Pozná takých. Drankajú o almužnu, ktorú vzápätí minú na najlacnejší alkohol. A ešte so sebou ťahá aj decko. Jeho tvár nadobudne ešte odmeranejší výraz a pridá do kroku. Cez plece počuje, ako ho ten druhý muž o niečo prosí. Až keď sa minuli, uvedomí si, že od neho pýtal stravný lístok.

                            Stravný lístok ? Zastaví a s údivom sa otočí . Chcete stravný lístok ? Človek s dieťaťom vysvetľuje, že im pred chvíľou jeden pán kúpil dva chleby a on by veľmi rád kúpil k tomu chlebu maslo a nejakú salámu.... za jeden stravný lístok.

                            Silové pole hlási poruchu. Človek, ktorý bol pred chvíľou ešte zachmúrený, vyberá peňaženku. Zopár stravných lístkov v peňaženke stále nosí. Hľa- dá..... a práve teraz nemá žiaden. „Len" zopár bankoviek. Vyberá desať eúr, usmeje sa a podáva  ich dieťaťu. Už odchádza, keď cez plece počuje ďakovné slová.  

                           Každý z nich pokračuje svojou cestou. Každý z nich si myslí, že dnes niečo dostal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?