Násilie na školách ? Aké prekvapujúce ...

Autor: Iveta Rajtáková | 28.3.2011 o 7:21 | (upravené 28.3.2011 o 7:27) Karma článku: 8,56 | Prečítané:  2261x

           Minulotýždňové udalosti na škole v Prešove rozpútali opäť raz vlnu hysterických a apokalyptických vízii o tom, ako sú učitelia a školy bezbranní a bezmocní voči žiakom - násilníkom a ako ich nikto a nič nechráni. Naozaj ?

            Naozaj. Ale len ak pripustíme, že z dieťaťa, ktoré bolo ešte včera priateľské, úctivé a zdvorilé, sa dnes stal diabol v ľudskej koži. Takýto vývoj situácie je však veľmi nepravdepodobný. Obávam sa, že atak, ktorý nakoniec presiahne hranice tolerovateľného, zvyčajne neprichádza neohlásene a nepredvídateľne. Je otázkou, kto je zodpovedný za to, že sa varovné signály svedčiace o tom, že dieťa má pohotovosť k neprimeraným násilným reakciám,  prehliadajú.

            Za jeden zo zásadných dôvodov, ktorý vedie nakoniec k tomu, že cieľom útoku sa stane učiteľ, je bagatelizovanie prejavov násilia medzi žiakmi navzájom. Prehliadanie a neriešenie situácii, keď terčom fyzických či verbálnych útokov nie je učiteľ, ale spolužiak, či spolužiaci. Nakoniec, predstavme si situáciu, že by sa v triede v Prešove nestali obeťou porovnateľného útoku dve učiteľky, ale dvaja spolužiaci. Že by von oknom nevyletelo rádio, ale školská taška niektorého z nich. Vedeli by sme o tom ? Riešila by takýto incident polícia ? Riešila by ju škola ? Bol by záver o tom, čo sa stalo taký okamžitý a jasný ? A čo ak by sa malí nezbedníci nepriznali ? Čo ak by tvrdili, že spolužiak, ktorý sa na nich sťažuje, si tašku vyhodil sám, potom ešte niekoľkokrát sám zakopol o lavicu a zo zúfalstva si pri tom aj vytrhal zopár chumáčov vlasov ? Alebo, že to bola len taká hra a on sa tak tiež chcel hrať ?

            Prehnané ? To je iné ? Obávam sa, že nedokážem nájsť rozdiel, medzi agresívnymi fyzickými a verbálnymi útokmi na učiteľov a medzi žiakmi navzájom. Jedno aj druhé je prejavom toho, že dieťa považuje za prípustný spôsob správania - násilie. Zostáva teda nájsť prijateľný dôvod na to, prečo by kopnutie, či facka spolužiakovi mala byť prípustná a také isté správanie voči učiteľovi udalosťou, ktorá si zasluhuje zásah ťažkoodencov a zmenu trestného práva tak, aby páchateľ mohol byť už od šiestich rokov potrestaný trestom odňatia slobody na doživotie bez možnosti odvolania. Aby som sa vyhla akýmkoľvek nedorozumeniam - neospravedlňujem, nezľahčujem, ani neschvaľujem fyzické či verbálne útoky žiakov voči učiteľom. Rovnako však považujem za neprípustné ospravedlňovať, zľahčovať a dôsledne neriešiť takýto spôsob správania medzi žiakmi navzájom, štýlom - čo ťa nepáli (školu, učiteľa), nehas. Ak totiž v druhom prípade škola nezakročí, potom násilník dostáva veľmi jasný a zrozumiteľný signál o tom, že takéto správanie je prípustné a je tolerované. Spoliehať sa na to, že ho od podobných atakov nakoniec aj voči učiteľovi, odradí akýsi iluzórny rešpekt, je neodpustiteľne naivné.

           Obľúbenou mantrou býva v takýchto prípadoch, údajná bezmocnosť a bezzubosť práva. Dočítala som sa, že na to poukazoval už poslanec Dostál pri prijímaní zákona o pedagogických zamestnancoch, pretože údajne nerieši problém fyzických a verbálnych útokov na učiteľov zo strany žiakov, ktorí majú menej ako štrnásť rokov.

           Priznám sa, že nerozumiem celkom dobre tejto argumentácii. Nerozumiem, čo by malo byť adekvátnym riešením fyzických a verbálnych útokov detí mladších ako štrnásť rokov voči učiteľom. Zakovať ich do želiez ? Poslať ich na galeje ? Stanoviť pre tieto prípady trestnú zodpovednosť od nula rokov ?

           Volanie po nových a tvrdších opatreniach a zákonoch v boji s násilnými deťmi a bedákanie nad tým, ako sa nič nedá robiť, sú v mnohých prípadoch prejavom nie toho, že tí, ktorých sa to týka,  nemôžu nič robiť, ale toho, že nič neurobili. Možno to niekoho prekvapí, ale na Slovensku už teraz platia zákony podľa ktorých môže úrad práce , sociálnych vecí a rodiny

 - upozorniť vhodným spôsobom dieťa, jeho rodičov alebo osobu, ktorá sa osobne stará o dieťa, ak   svojím správaním môžu ohroziť alebo narušiť priaznivý psychický vývin, fyzický vývin a sociálny vývin dieťaťa,

- uložiť dieťaťu povinnosť podrobiť sa odbornej diagnostike v špecializovanej ambulantnej starostlivosti,

 - uložiť dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na liečbe v špecializovanej ambulantnej starostlivosti,

 - uložiť dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na výchovnom programe alebo na sociálnom programe,

           Súd môže navyše  aj

 - určiť nad výchovou maloletého dieťaťa dohľad; dohľad vykonáva najmä za súčinnosti orgánu sociálnoprávnej ochrany detí, obce, školy, neštátnych subjektov a zariadenia, v ktorom je maloleté dieťa umiestnené,

- uložiť maloletému dieťaťu obmedzenie v rozsahu potrebnom na predchádzanie a zabraňovanie škodlivým vplyvom, ktoré môžu ohroziť alebo narušiť jeho priaznivý vývoj; dodržiavanie uloženého obmedzenia sleduje najmä za súčinnosti obce,

- uložiť maloletému dieťaťu a jeho rodičom povinnosť podrobiť sa sociálnemu poradenstvu alebo odbornému poradenstvu v špecializovaných zariadeniach.

           Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd môže odňať  maloleté dieťa z osobnej starostlivosti rodičov a nariadiť mu pobyt v špecializovaných zariadeniach.

           Bolo by skutočne prospešné zistiť, koľko podnetov na vykonanie takýchto opatrení úrady práce, sociálnych vecí a rodiny alebo súdy zo strany škôl alebo konkrétnych učiteľov dostali, aké opatrenia prijali s akým výsledkom. Len na základe takýchto poznatkov je možné urobiť odôvodnený záver, či sú naozaj doteraz existujúce právne nástroje na ochranu učiteľov, ale nielen ich, pred agresívnym správaním žiakov povedané slovami minulotýždňovej hystérie bezzubé, alebo, či sa len jednoducho nevyužívajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?