Čo to vlastne analyzujú na úrade vlády ?

Autor: Iveta Rajtáková | 25.5.2011 o 13:35 | (upravené 25.5.2011 o 13:41) Karma článku: 13,56 | Prečítané:  2601x

                                           Priznám sa, že ma doteraz udivuje s akou ľahkosťou sa novinári, blogeri a vo všeobecnosti ľudia predkladajúci svoje výtvory verejnosti, vyjadrujú o veciach, v ktorých sa, povedané veľmi zhovievavo,  nevyznajú. Používajú pojmy, ktorým celkom zjavne nerozumejú a bohorovne predkladajú ako fakty, svoje výmysly.

                          Pamätám sa napríklad na to, že v hystérii, ktorá vypukla v súvislosti s rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva o krížoch v talianských školách sa pisatelia hanlivých či oslavných článkov predbiehali  v tom, kto vyprodukuje väčší zmätenec pojmov, v ktorom Radu Európy spojí s Európskou úniu, Európsky súd pre ľudské práva so Súdnym dvorom Európskej únie, a znovu Radu Európy s Radou, ako orgánom Európskej únie. Rovnako ma zakaždým pobaví, keď mienkospotvorný komentátor píše o ústavnom súde ako o akomsi „dvore", bez prívlastku súdny. Naposledy ma ku gogoľovskému smiechu cez slzy primäl dnešný článok analytičky Úradu vlády Slovenskej republiky.

                        Priznám sa, ja tie pamflety pani analytičky, milujem. Ostrým perom zakročí tam, kde sa objaví na adresu pani premiérky názor iný, ako taký, ktorý sa dá zhrnúť do slov „ Iveta máš môj obdiv a úctu ". Nezáleží na tom, akej oblasti sa vyslovený kritický názor opovážlivca týka. Osobná strážkyňa sa tak, či tak, zvyčajne dostane k svojim obľúbených témam z obdobia vlády Vlada.   

                        Kým sa analytička - blogerka držala veľmi rozumne len toho, že vyjadrovala názory postoje a svoj úsudok, bolo to celkom zábavné čítanie. Dnes sa však rozhodla priniesť čitateľom trochu osvety. Právnej osvety. A toto rozhodne robiť nemala.

                      Pani analytička vo svojom posvätnom rozhorčení napísala:

                      „ [A podľa paragrafu 2 Zákona o prokuratúre „Prokuratúra stráži, presadzuje a upevňuje zákonnosť bez ohľadu na akékoľvek miestne vplyvy, zabezpečuje jednotu zákonnosti na celom území republiky".] "

                        Zákon o prokuratúre citujem vo svoje práci dosť často. Aj tú jeho časť, ktorá hovorí o pôsobnosti prokuratúry. Takéto znenie sa mi nie a nie vybaviť. Pozriem do zákona, stále tam nenachádzam nič o stráži, presadzovaní, ani upevňovaní. Je pravdou, že poniektoré právne predpisy sa u nás menia takým tempom, že už uverejnené znenie môže byť aj neaktuálne. Skontrolovala som teda všetky dostupné zdroje. Zmenilo sa niečo ?  Nič sa nezmenlo.

                        Tak asi nie ja, možno pani analytička má staré znenie Zákona o prokuratúre. Mám na mysli Zákon č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre. Skontrolovala som všetky zmeny, ktorými tento zákon prešiel . A o stráži stále nič.

                        Začínam mať zlé tušenie. Žeby na Úrade vlády Slovenskej republiky ešte stále pracovali so zákonom ktorý platil pred rokom 2001 ? Teda so zákonom č. 314/1996 Z.z. o prokuratúre. Hľadám teda v tomto zákone, novela po novele, a  stráž, presadzovanie a upevňovanie stále nikde. Nezostáva nič iné, len sa pozrieť do hlbšej histórie.

                         Zákon č.60/1965 Zb o prokuratúre. Zákon o socialistickej prokuratúre. To hádam nie. Ale áno. V tomto  zákone, konkrétne v znení, ktoré platilo   od 1. júna 1990  (vtedy sa vypustili len slová o tom, že sa stráži, upevňuje a presadzuje SOCIALISTICKÁ zákonnosť)  do 31.1.1992, kedy sa tento odsek z tohto pôvodne socialistického zákona vypustil, som konečne našla to, čo pani analytička cituje. Viac než osemnásť rokov neplatné znenie zákona.

                          Dnešný článok analytičky Úradu vlády Slovenskej republiky končí výzvou na boj za dodržiavanie práva. Odporúčam, pred tým, než začneme za dodržiavanie práva bojovať, obstarať si platné právne predpisy. Aby sme vedeli, za čo bojujeme.

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?