Obušok, z vreca von!

Autor: Iveta Rajtáková | 21.6.2012 o 8:41 | Karma článku: 8,80 | Prečítané:  1524x

          Ospalé skoré nedeľné popoludnie v jednom z parkov na Hlavnej ulici v Košiciach. Vedľa kaplnky svätého Michala fontána. Holuby si sadajú na jej vrchol a pijú z čírej, práve vytrysknutej vody. Na lavičkách posedáva zopár ľudí. Na jednej ktosi leží. Na chrbte ruksak a okolo tela pritiahnutý popruh s akosi kapsou. Zrejme dospáva krátku noc. Len do chvíle, kým neprídu mestskí policajti.

          Prááásk! Na nohách spiaceho pristane obušok. Muž sa pomaly preberá a dvíha sa do sedu. Nad ním stoja dvaja mestskí policajti a usilovne mu pomáhajú prebrať sa šťavnatými nadávkami.

          Muž sa zodvihne a vykročí smerom von z parku. Policajti uspokojení práve podaným výkonom si ho ďalej nevšímajú, a tak nejde ďaleko a opäť sa zloží na jednu z lavičiek.

          Po štvrťhodine sa hliadka opäť prechádza parkom. Podvedome sa skontrolujem, či sedím správne, ale policajti už majú svoj cieľ. Muž na lavičke opäť pocíti na tele obušok a situácia sa opakuje. Tentokrát sa muž pokúša o akú-takú obranu a hovorím čosi o svojich právach. Na policajta však nevyzreje. Dozvie sa, že má nielen práva, ale aj povinnosti. Bližšie nedefinované. Ani jeho ďalšia obrana o tom, že je občanom ako páni policajti, nijako nezaberá, lebo k tomu, aby bol takým občanom, ako oni, má ďaleko. Teda aspoň podľa pánov policajtov.

         Chlap sa ešte chabo pokúsi brániť tým, že on nie je „degeš", aby ho bili palicou, vychádzajúc zrejme zo všeobecného presvedčenia, že „degeši" sa biť palicou smú, a nedegeši nie. Odpoveďou je mu odporúčanie, aby sa pobral do destinácie s nepublikovateľným názvom.

          A tak sa aj poberá. Nie práve tam, kam ho posielajú, ale do parku so spievajúcou fontánou. Vyhliadne si zastrčenú lavičku a o chvíľu už opäť spokojne odfukuje.

         Vybral si dobre. Tentokrát sa mu darí uniknúť sliedivému zraku hliadky viac než hodinu. Potom sa v protiľahlom rohu parku zhromaždí skupinka štyroch strážcov verejného poriadku a dvojica, ktorá sa už dvakrát osvedčila, si to namieri opäť k oddychujúcemu nešťastníkovi.

         Teraz je obušok použitý sofistikovanejšie. Spáč je niekoľkokrát drgnutý do pleca, ale keď sa nepreberá tak rýchlo, ako by si páni policajti predstavovali, ten asertívnejší nechá obušok obuškom, chytí chlapa za ucho  a vytiahne ho zaň do zvislej polohy. Samozrejme nechýba zvyčajná kulisa, ktorou je vysvetlené občanovi, ktorý ma do takého občana, ako je policajt ďaleko, čo je to on za zviera a opäť je tvrdošijne posielaný na jedno a to isté miesto. Aby si neposlušný občan štvrtej kategória znovu drzo neľahol na lavičku je pre istotu vysácaný nielen z parku, ale aj z Hlavnej ulice a policajti sa uspokoja až vtedy, keď ho vidia ako bez otáčania kráča po Mlynskej ulici smerom ku stanici.

       Potom sa jeden z nich opýta: "Ešte nie sú dve?"

       Druhý mu odpovie: "Už je trištvrte."

      

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?