Súc hlúpi, nechcite vyzerať vzdelane

Autor: Iveta Rajtáková | 1.4.2015 o 9:46 | (upravené 1.4.2015 o 16:13) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  1973x

    Pretože budete vyzerať nanajvýš trápne. Nememorujte zbytočné fakty o spisovateľoch, ktorých kosti dávno spráchniveli. Na hodinách literatúry čmárajte grafy. Píšte, ak  sa vám podarilo osvojiť si aspoň   aké-také základy tejto anachronickej zručnosti, militantné manifesty proti existencii prechodníkov v slovenčine. Len sa, preboha, ubráňte zákernému pokušeniu, ktoré sa k vám z času na čas priplazí ako démon kýs´ škaredý a  zašepce vám do ucha, aby ste sa pokúsil vyzerať ako kultúrni a vzdelaní ľudia. Chápete tomu? 

    Už mi príde celkom v pohode, že prevládajúca mienka, že sa vlastne nie je potrebné nič učiť naspamäť, že všetko si každý nájde na webe, keď to bude potrebovať, že chcieť od žiakov a študentov, aby disponovali akýmikoľvek vedomosťami (teda pamätali si aspoň akú-takú sumu  faktov) je požiadavka, ktorá patrí na smetisko dejín vzdelávania a už dávno nie je in. Niežeby som tento názor zdieľala, ale poznám svoje miesto v tejto pospolitosti.

    Som stará, zrejme komunistická štruktúra, o pätnásť - dvadsať rokov budem na odstrel, keďže ako dôchodkyňa sa stanem automaticky zodpovednou za všetko nepohodlie, ktoré v tom čase mladých a produktívnych :-))) ľudí bude rušiť v pohodovom živote. Nič z toho mi už nepríde čudné. Niežeby mi to prišlo normálne, ale také nároky na spolubývajúcich na tejto časti zemského povrchu nemám.

     Nechápem však tomu, prečo ma práve títo spolubývajúci chcú zabiť už teraz, keď som ešte užitočná. Neoptimalizujem, platím dane a odvody, aby z nich mohol byť financovaný sladký život vzdelávajúcich sa aj už dovzdelaných a nevzdelaných spoluobčanov.

    Tak mi, prosím, neukladajte o život svojimi pokusmi prekonať hranice vlastnej hlúposti. Zostaňte hlúpi len tak obyčajne. To znamená, držte imidž - neviem. Nesnažte sa zrazu vyzerať, že viete. Neverili by ste, ale na osoby ako ja, môžu mať vaše pokusy devastačný účinok. Neviete o  čom hovorím? O tomto:

     Ak sa vám náhodou stalo, že akurát si krátite dlhý čas života ako redaktori časopisov, neobtierajte sa prosím ani špičkou svojho trendového kúska obuvi o literatúru. Lebo, viete, môže sa vám stať, že niečo blbo vygúglite a potom prebudujete dejiny literatúry. Autorstvo Bedárov pripíšete  Balzacovi a Jeana Valjeana tiež považoval za zloducha okrem vás, už len Javert. Jasné, je to v pohode, že o zaprášených spiskoch z prehistórie nič neviete. Len keď neviete, tak to nepíšte.

    Keď sa vám pritrafí prekladať anglické filmové dialógy do slovenčiny, nedržte sa prosím, otrocky predlohy. Odporúčam najmä vypustiť všetky pasáže obsahujúce slovné spojenia odkazujúce na mytológiu. Napríklad také, akým je Pandora´s box. Jednoducho vypustite. Je to rozhodne lepšie riešenie ako preložiť to ako  "Pandorova skrinka". Ja úplne súhlasím s tým, že nikto nemá právo od vás žiadať aby ste niečo o tom Pandorovi (alebo žeby pandúrovi?) vedeli. Prosto nevedzte a netvárte sa ako odborníci na mytológiu.

   A ak náhodou prekladáte alebo čítate sprievodný text nejakého dokumentu o Grécku, tiež nemusíte vedieť, že tá zrúcanina v Aténach je Parthenón a nie Panteón. No a čo? Najlepšie bude, ak celú túto pasáž vyčiarknete alebo premlčíte.

   Ak ste sa stali spisovateľom a ohurujete svojou imagináciou, zostaňte pri tom a nesnažte sa o  vymenúvanie desiatich božích prikázaní. Ja viem, že je to skostnatené, a Mojžiš je už naozaj prapraprastará štruktúra, ale aj tak. Prvé z nich nie je: Nevezmeš meno Božie nadarmo. Skrátka, nie je.   

   Takže, ešte raz prosím: Nememorujte, nič sa neučte, nič si nepamätajte. Je to v pohode.  

    Len, prosím, odolajte nutkaniu pôsobiť vzdelane. Nepodarí sa vám to. Lebo parafrázujúc môjho obľúbeného hrdinu z ešte obľúbenejšieho filmu: Ak ste dosiahli akési vzdelanie, neznamená to, že ste vzdelaní.                    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Múdrejší ustúpi (?)

Trump sa nezdráha ísť cez mŕtvoly, trebárs aj spojeneckého vzťahu.


Už ste čítali?