Byť mačkou

Autor: Iveta Rajtáková | 9.11.2015 o 7:29 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1072x

    Mačka. Chýba niečo k tomu, aby život tohto pozoruhodného stvorenia mohol byť považovaný za symbol dokonalej blaženosti? Vôbec nič.  

           Byť mačkou s oficiálnym označením domáci miláčik je totiž spôsob života, ktorým tvor mačka dokonale napĺňa svoje poslanie na zemi bez toho, aby sa pri plnení tejto vážnej povinnosti musela vzdať akokoľvek nepatrnej časti svojho pohodlia, či  obetovať čo i len okamih svojho života na aktivity, ktoré sú proti jej kratšej či dlhšej srsti..

            Byť mačkou znamená presne to - byť mačkou. Na rozdiel od iných, podradnejších, tvorov si priazeň svojich človečenských spolubývajúcich nemusí mačka zaslúžiť či vyslúžiť trápnym behaním s rôznymi predmetmi v papuľke a tvárením sa nadšene, keď nejaký papek zloží k nohám týpkovi, ktorý od šťastia nemá čo robiť, len rozhadzovať veci okolo seba. Mačka beží len vtedy a tam, kam chce sama a ak sa Vám niekedy, v mysli pomätenej bludnou myšlienkou o vlastnej dôležitosti v živote mačky zazdá, že je to preto, lebo vy to chcete a vy ste ju to naučili, pri najbližšom raze vás svojím okázalým nezáujmom dokonale vylieči z tejto ilúzie.

              Aj keď sa zdá, že mačka  sa zaujíma o svoje okolie a ľudí v ňom, len vtedy, ak niečo očakáva - napríklad prísun jedla, a inak si vystačí dokonale sama, nenechajte sa zmiasť. Mačke rozhodne svet  okolo nej nie je ľahostajný. Svoj záujem však maskuje s takou majstrovskou rafinovanosťou, že naivnejší jedinci sú ochotní jej okázalo predstieranej nezúčastnenosti uveriť. V skutočnosti je to úplne inak. Mačka sa nenápadne ale vytrvalo prepracúva, a aj sa prepracuje, k dokonalej kontrole svojho obydlia a svojich spolubývajúcich. Neomylne si vyberie za svoje miesto, o ktorom spoľahlivo vycíti, že je niečím výnimočné. Z toho jasne plynie, že rôzne "milé" pelešteky pre mačky sú viac-menej zbytočnými haraburdami, keďže mačka sa sama rozhodne, kde sa upeleší. Ak ste pred príchodom mačky do svojej domácnosti mali obľúbené kreslo, po určitom čase môžno bude naďalej vašim obľúbeným, ale už si v ňom veľa  neposedíte. Bude si v ňom hovieť vaša mačka. Keď sa niekedy pomýlite a usadíte sa v ňom, po kratšom či dlhšom (ale skôr kratšom) čase sa k vám priplichtí a vytrvalým mňaukaním vás z neho vystrnadí. Pochopiteľne, mačka pozorne sleduje, či v hierarchii dôležitých sedísk nenastala zmena, a z tohto dôvodu, len aby ukázala, že sa jej nič nevymyká spod kontroly, vás obšťastní svojou prítomnosťou aj na mieste, kam vás vystrnadila.   

            Okrem tohto oficiálneho ležoviska, sa mačka dokáže, akože nenútene, uvelebiť na akomkoľvek mieste, o ktorom inštinktívne vycíti, že je v centre diania. Osobitne obľúbenými sú miesta, cez ktoré vedie v domácnosti najčulejšia premávka. Mačka v ležiacej polohe, s natiahnutými prednými a zadnými labkami, dokonale znepriechodní miesto, cez ktoré práve v tom čase potrebujete niekoľkokrát prejsť. Nezostávať nič iné, len prekračovať či preskakovať.Takéto dočasné ležovisko sa teší mačkinej pozornosti zvyčajne len dovtedy, pokiaľ sa vaša aktivita nepresunie do iných častí bytu. Vtedy prestane byť aj pre vašu mačku atraktívne a nájde si iné, rovnako strategicky umiestnené, alebo s pocitom že všetko je (ňou) riadené, sa vráti do svojho dizajnového kresla.

            Pochopiteľne, správne ležovisko sa neobmedzuje na tradičné miesta. Ćítate poležiačky knihu? Len dovtedy, kým nie je táto aktivita zaregistrovaná vašou mačkou. V tej chvíli sa stane práve rozčítaná knižka jediným miestom v celom šírom vesmíre, hodným toho, aby na ňou vaša mačka mohla ležať. Ak ste dostatočne vytrvalí, možno sa vám podarí ju s primeraným taktom odsunúť vedľa knihy, kde si ju udržíte hladkaním, škrabkaním a iným intenzívnym líškaním.  

  

             Mačka tieto činnosti miluje, ale, ako už bolo vyššie povedané, najviac zo všetkého miluje pocit dokonalej kontroly nad dianím v jej svete. Preto neočakávajte, že bude celá bez seba, keď sa jej snažíte votrieť do jej comfort zone vtedy, keď ona po prejavoch vašej oddanej nežnosti netúži. Jej nevôľu nie je v takom prípade možné prehliadnuť. Zvyčajne sa prejaví  kombináciou nanajvýš nespokojného mraučania a švihania chvostom. Jednoducho, mačka vám dá jasne najavo, že vaše ťuťuli-muťuli je niečo, na čo vôbec nemá náladu a nehodlá ho znášať. Ak je vtierajúci sa jedinec príliš nechápavý, mačka sa radšej na chvíľu vzdá svojho obľúbeného miesto a odíde, akoby mala znášať takúto nepohodu. 

            Samozrejme, iná situácia nastane, keď sa mačka rozhodne, že k dokonalému šťastiu jej chýba  škrabkanie pod pravou zadnou labkou, hladkanie po hlave, či držanie ľavej prednej labky. Veľmi explicitne vám naznačí, po čom práve v tom okamihu túži, napríklad tým, že vám strčí hlavu do dlane, alebo sa posúva tak, aby vaša ruka dosiahla práve na to správne miesto: Nechápavých povzbudí štuchancami v štýle baran-baran-buc.       

             Mačka pochopiteľne rozumie tomu, že sú veci, ktoré sa jednoducho nesmú. Niečo, ako desatoro. A podobnosť s týmito posvätnými pravidlami najvyššej záväznosti, nie je náhodná. Niektoré sa nesmú porušiť za žiadnych okolností a niektoré len vtedy, ak vás neprichytia.

              Napríklad: Pravidlo najvyššie - na stôl sa nechodí. Pravidlo sa neporušuje. Nikdy.

              Pravidlo veľmi dôležité - sedačka sa neškriabe. Pravidlo sa neporušuje. alebo len veľmi výnimočne. Keď si myslíme, že nás nikto nevidí. Ak nás prichytia, okamžite zaujmeme polohu - ja nič, ja som sa sedačky nedotkla ani tieňom pazúrika. Chvíľu čakáme, či Veľký brat nepoľaví v pozornosti a keď už nám labky začnú tŕpnuť v neprirodzenej polohe, znechutene zaprotestujeme a odoberieme sa so všetkou dôstojnosťou do svojho kresla. 

         Pravidlo dôležité - hlina z kvetináčov sa nevyhrabáva. Pravidlo sa neporušuje, hlavne keď sme na očiach. Ale noc má svoju moc, každý, kto by nás mohol prichytiť, zvyčajne spí, pokušenie je silné a skúsenosti hovoria, že sa nám to beztak prepečie. Tak prečo to občas neskúsiť?  

            Predpokladám, že teraz už je každému jasné, že všetky nactiutŕhačské pejoratíva na adresu mačiek, zmieňujúce sa o ich falošnosti, či im podobné  hodnotenia, vychádzajú z hlbokého nepochopenia podstaty toho očarujúceho stvorenia zo strany slabších pováh,, ktoré očakávajú, že aspoň vo svete domáceho zvieratka by mali mať ako.tak významné postavenie. Tí ostatní vedia, že mačka, je jednoducho mačka. Čo chýba jej životu k dokonalej blaženosti? Vôbec nič. 

             

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Múdrejší ustúpi (?)

Trump sa nezdráha ísť cez mŕtvoly, trebárs aj spojeneckého vzťahu.


Už ste čítali?