Prestaňte už, preboha, kuňkať

Autor: Iveta Rajtáková | 9.11.2020 o 9:02 | Karma článku: 6,15 | Prečítané:  1511x

Prečítala som si jeden z tých rozhovorov. v ktorých  sa pomerne úspešná žena pozastavuje nad nespravodlivým nastavením spoločnosti. Nad tým, čo všetko sa ženám deje a zrejme by sa nemalo.

Niektoré z variácií, čo sa  ženám deje a nemalo by.

Žien sa každý pýta, či už majú frajera. Už na základnej škole. a to je neférové.

Obávam sa, že otázky typu: Už máš frajera, už máš frajerku sú štandardným otázkami  ktorými ľudia zasypávajú deti už v predškolskom veku. A neskôr a neskôr. Je to vhodné ? Je to nevhodné? Neviem. Poznám človeka, ktorý sa celkom vážne a so všetkou vehemenciou, ktorej bol schopný (a bola to celkom sila) rozhorčoval nad tým, že sa ho príbuzná opýtala, ako sa majú. Teda on a jeho rodina. Siahodlho vysvetľoval, ak je to nevhodné, že sa do nich stará. Opakujem, išlo o otázku: Ako sa máte?  Úplné šialenstvo.

Od žien sa očakáva, že sa budú starať o rodinu.   

Kto konkrétne to očakáva? Partner, s ktorým sa rozhodli mať dieťa? Spoločnosť?

Ak je to partner, pripomínam, že ide o partnera, ktorého si ženy samé vybrali za otca svojho dieťaťa. Ak s takýmto očakávaním partnera nesúhlasím, možno by bolo najlepšie vyjasniť si to ešte pred tým, než prijmem rozhodnutie dať dieťaťu život. Rozhodnúť sa pre dieťa napriek tomu, že ja a potenciálny otec dieťaťa sa rozchádzame v pohľade na fungovanie starostlivosti o dieťa, znamená, že sa podriadim a kdesi vo mne zostane pocit, že je to nespravodlivé a môže za to očakávanie spoločnosti. V skutočnosti som len zbabelá. Zbabelá zabojovať za svoje presvedčenie. Zbabelá, že človeka, o ktorého stojím, stratím. No každý špás niečo stojí, ak bojujem, so stratami treba počítať. To nie je nefér, ani to nie je sexistické To jednoducho platí, pre ženy, pre mužov. 

U žien sa rieši, či sa usmievajú a či nie, ako vyzerajú. U mužov nie.

Parafrázujúc Chestertona,  k niektorým názorom môžete dospieť len preto, lebo niečo  prehliadate. Skutočne si u mužov nevšímame ako vyzerajú a ako vystupujú? Niečo by o tom vedel povedať hlavný hygienik. Čítala som dokonca komentár, kde mu odporúčali prihlásiť sa do Extrémnych premien. Alebo Sulík, v čase, keď sa stal predsedom parlamentu a vykladal si pri oficiálnom obede kľúče na stôl. A čo posmeškov si užil Havel pre svoje krátke nohavice na inaugurácii. Matovič so svojim: One time next time, atď, atď. Stránka "Zomri" si dokonca raz, kvôli ich neforemným oblekom vzala na mušku všetkých premiérov postkomunistických krajín na jednej fotografii: A? Nie je to skôr tak, že ženy na takéto poznámky reagujú prehnane citlivo? A možno niekedy ani nie tie, ktorých sa kritika, či niekedy aj výsmech týka, ale vždy sa vyrojí zástup tých, ktorý z takejto pozornosti urobí symbol sexizmu. Naozaj? Nie je to skôr tak, že kritika tohto druhu sa u mužov berie ako konštatovanie faktov, či vyjadrovanie názoru na verejne vystupujúcu osobu a u žien je to zásadne "preto, že sú ženy". Nie je možné vstúpiť do jamy levovej (teda stať sa osobou vystupujúcou na verejnosti) a potom sa sťažovať, že sú v nej levy. 

Ak sa žena ozve a presadí si svoj názor, je považovaná za mrchu. 

A? Zakaždým, keď vstúpite do konfrontácie a uspejete v nej, na druhej strane je niekto, koho ste porazili. A ten asi rád nebude. A potom je tu pomerne veľká skupina tých, ktorí v sebe nikdy tú odvahu nenájdu a o to viac sa cítia nepohodlne, ak vidia, že niekto iný je odvážnejší a navyše s touto odvahou aj uspeje. Keďže ľudia len veľmi neochotne svoje zlyhania a svoj  neuspokojivý život pripisujú sebe, vyrovnajú sa s tým pocitom nepohody jednoducho: Žena je mrcha, alebo niečo nepublikovateľné, muž je rovno niečo nepublikovateľné. A? Úspech sa neodpúšťa. Nikomu. ale tento fakt je unisex, takže sťažovať sa kvôli tomu, skôr vypovedá o nerealistických očakávaniach. ako o tom, že okolie na moju schopnosť presadiť sa a na môj úspech, reaguje tak preto, že som žena. 

Prestaňte už, preboha, kuňkať.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výbor odporúčil len Kovaříka, Mikulec si zobral čas na rozmyslenie

Hamrana odporučilo len šesť poslancov výboru.

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

Komentár Zuzany Kepplovej

Keď Fico varuje pred komunistickými maniermi

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.


Už ste čítali?